Posty

Wyświetlanie postów z 2017

Ostatnie zajęcia w 2017 roku :-)

24 listopada uczniowie, którzy należą do Klubu Młodego Odkrywcy spotkali się na szkolnym boisku, aby przetestować lot swoich rakiet i wziąć udział w zawodach. Mimo wczesnej pory i chłodnej aury atmosfera była gorąca :-) Zdecydowanie najdalej latała rakieta chłopaków z klasy 4b. Jednak trzeba przyznać, że kreatywność wszystkich zespołów przerosła najśmielsze oczekiwania. Wszyscy uczniowie świetnie się spisali! Wielka szkoda, że zdjęcia ze szkolnego aparatu gdzieś przepadły :( Były to nasze ostatnie zajęcia w roku 2017. Na następne zapraszam tuż po świątecznej przerwie tj 5 stycznia. Do zobaczenia! :-)

Rakiety czwartoklasistów

Obraz
3 listopada uczniowie w trakcie zajęć dokonywali ostatnich poprawek swoich pojazdów kosmicznych. Odbyły się również loty testowe na szkolnym korytarzu i tutaj najlepsza okazała się rakieta uczennic z klasy 4c :-) Teraz czekamy tylko na sprzyjające warunki pogodowe by móc odbyć zawody na szkolnym boisku :-)

Konkurs Astro Pi-Misja Zero

Obraz
Oprócz dwóch zespołów biorących udział w konkursie Astro Pi - Misja Laboratorium Kosmiczne, mamy również drużyny, które biorą udział w Misji Zero.  Konkurs jest przeznaczony dla uczniów do 14. roku życia i polega na napisaniu krótkiego programu komputerowego w języku Python, który wyświetli pozdrowienia dla astronautów oraz poda temperaturę powietrza, panującą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Programy, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną uruchomione na ISS!

Konkurs Astro Pi-Misja Laboratorium Kosmiczne

Obraz
Aż dwie nasze drużyny awansowały do II etapu konkursu European Astro Pi Challenge organizowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W skład zespołów wchodzą: Jakub Dorobisz, Emilia Walaszek, Amelia Serówka, Patryk Kucharz oraz Michał Ćmok, Kinga Stawarczyk, Grzegorz Wojakowski. Konkurs polega na stworzeniu misji naukowych, które zostaną zrealizowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w europejskim laboratorium kosmicznym Columbus. Znajdują się tam m.in. dwa komputery – Ed i Izzy – zbudowane na bazie popularnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego dodatkowo w czujniki temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, akcelerometr, magnetometr i kilka innych podzespołów. I etap polegał na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego. Uczniowie mieli za zadanie opisać jakie doświadczenie planują przeprowadzić, w jaki sposób użyją mikrokomputera i jego sensorów oraz jakie dane zostaną zebrane do dalszej analizy. Aby wykonać zadanie, drużyny zakwalifikowane do II

Uwaga!

10.11 (tj. jutro) oraz 17.11.2017 r. zajęcia  KMO zostają odwołane! Na lekcję zapraszam dopiero 24 listopada. Proszę zabrać ze sobą rakiety ;-)

Konstruktorzy rakiet

Obraz
20 i 27 października uczniowie pracowali nad projektami rakiet i ich budową. W pierwszej kolejności poszczególne grupy musiały przedstawić plan budowy swojego pojazdu kosmicznego, a następnie przeszli już do ich konstruowania. Podobną rakietą, jak te budowane przez naszych klubowiczów została wyniesiona w kosmos sonda Rosetta. Kto wie, może w przyszłości nasi uczniowie będą pracować przy budowie podobnych maszyn? :-)

Star Wars w wersji Be Creo

Obraz
Wersja marszu imperialnego według Michała i Ksawerego stworzona za pomocą Be Creo. Prawie jak oryginał ;-)

Co przynosimy na piątkowe zajęcia?

Obraz
W najbliższy piątek ruszamy z budową rakiet podobnych do tej, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę Rosetta. Poniżej przedstawiam co należy ze sobą przynieść. - brystol - taśmę montażową - zwykłą taśmę klejącą - słomki do picia - folię aluminiową Do zobaczenia!

Be Creo

Obraz
Generowanie dźwięków. Wersja testowa uczniów :-)

Koniec misji sondy Rosetta

Obraz
29 września 2016 roku zakończyła się misja sondy Rosetta. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)  dokonała kontrolowanego upadku sondy na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Sonda, która wystartowała w marcu 2004 r., w drodze do komety pokonała ponad 6 mld km zbierając po drodze olbrzymie ilości informacji o innych kometach i obiektach kosmicznych. Należy dodać, że w  projekcie udział brali naukowcy z Polski, zarówno przy analizie danych naukowych, jak i przy konstrukcji elementów instrumentów naukowych (elementy penetratora gruntu dla lądownika Philae). Podczas ostatnich zajęć uczniowie mieli za zadanie stworzyć dalszą historię sondy, która w dalekiej przyszłości została odnaleziona na komecie przez naukowców z ESA.

Rosetta and Philae

Obraz
29 września odbyły się zajęcia, na których uczniowie poznali historię sondy Rosetty i lądownika Philae'a. Rosetta należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej miała za zadanie wejść na orbitę wokół jądra komety  67P/Czuriumow-Gierasimienko i osadzić na jego powierzchni lądownik.

Tajemnice księżyca

Obraz
Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia w ramach KMO dla uczniów z klas czwartych. Dzieci poznały cztery główne fazy księżyca, a w przyswojeniu wiedzy pomogły im...ciasteczka :-) Następnie na zdjęciach satelitarnych naszego naturalnego satelity uczniowie nakładali barwy hipsometryczne. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Koniec Misji Cassini!

Obraz
15 września 2017 roku sonda Cassini z lądownikiem  Huygens zakończyła swoją misję. W 1997 roku została wysłana w kierunku Saturna, a klika miesięcy temu rozpoczęła wielki finał swojej misji. Więcej informacji na ten temat znajduje się  TUTAJ .  Źródło: NASA/JPL

Ruszamy z zajęciami KMO!

Obraz
Już 22 września o godz. 7.05 zapraszam uczniów klas czwartych na pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia KMO. Przed nami wiele kosmicznych tematów :-) W najbliższy piątek zmierzymy się zagadnieniami związanymi z księżycem, w związku z tym bardzo proszę o przyniesienie ze sobą: - opakowania małych czekoladowych ciasteczek z białym nadzieniem (typu markizy) - kolorowych kredek - plastikowego noża

Wakacje!

Obraz
Wszystkim klubowiczom życzę udanych i pełnych przygód wakacji! Spotkamy się we wrześniu na zajęciach KMO, na których czekać będzie na nas m.in. Rosetta  i Philae, którzy przyjechali prosto z Holandii :-)

Model komety

Obraz
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się co to jest kometa oraz z czego jest zbudowana. Następnie wykonywali modele tego niewielkiego ciała niebieskiego. Były to nasze ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym. Na następne warsztaty zapraszam po wakacjach :-)

Wyniki konkursu Cassini Scientist for a Day 2017

Mamy przyjemność poinformować, iż w tegorocznej edycji konkursu Cassini Scientist for a Day 2017 praca Grzegorza Wojakowskiego z klasy VI a  podobnie jak w zeszłym roku została wyróżniona! Tym razem nasz uczeń przekonywał pracowników  Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby skierować sondę Cassini w okolice Tytana, największego księżyca Saturna i argumentował aby przyjrzeć się jeziorom, które tam występują. Spotkanie jury konkursu, w składzie dr Sławomira Szutowicz (CBK), dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan (CBK), oraz dr Ryszard Gabryszewski (CBK), odbyło się 10 maja 2017r. w siedzibie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Serdecznie gratulujemy!

Przed nami ostatnie zajęcia!

9 czerwca zapraszam na ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym! Poniżej przedstawiam listę produktów, które należy ze sobą przynieść: 1 długa wykałaczka lub drewniany patyczek 1 kulka styropianowa 1 klej magik 3 mini puchate pompony kawałek włóczki (kolor dowolny) trochę waty folia bąbelkowa lub zwykła folia przezroczysta taśma klejąca Do zobaczenia!

Konstruowanie rakiet-filmowe podsumowanie

Obraz
Na początku tego roku szkolnego rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących projektowania i budowania rakiet. Długo czekaliśmy na sprzyjające warunki pogodowe, ale w końcu udało się zrealizować starty pojazdów kosmicznych na szkolnym boisku. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania z tego wydarzenia.

Sukces naszych klubowiczów!

Serdeczne gratulacje dla Grzegorza Wojakowskiego oraz Stanisława Rogowskiego, którzy zajęli I miejsce w gminnym konkursie przyrodniczym!

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych

Obraz
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie pracowali w parach. Była to forma zabawy rozwijająca pamięć i umiejętności komunikacyjne. Uczniowie mieli za zadanie usiąść na krzesłach tyłem do siebie i nawzajem podawać sobie jasne instrukcje, które możliwie jak najdokładniej pozwoliły odtworzyć dany rysunek. Przed rozpoczęciem ćwiczenia klubowicze zostali zapytani o taktykę przekazania informacji drugiej osobie w parze.