Obrotowa mapa nieba-rozwiązywanie zadań

Kiedy idziemy w piękny jesienny wieczór na spacer i spoglądamy na rozgwieżdżone niebo zastanawiamy się, gdzie są te wszystkie wspaniałe obiekty niebieskie, które to planety, a które to gwiazdy, jak znaleźć Naszego Jowisza z Wenus na wspólnej randce? Patrząc na niebo zadajemy sobie pytanie, jak w tym gąszczu świecących punktów się połapać? Co jest co? A raczej co jest gdzie? Przydałaby nam się jakaś mapa. Ale niebo stale się porusza, więc jak się zorientować gdzie jesteśmy? Czy tu też jest północ, południe, wschód i zachód? 
Dla początkującego obserwatora wystarczającą i bardzo praktyczną jest obrotowa mapa nieba. Dlaczego obrotowa? nieboskłon obraca się w ciągu doby o cały obrót, i razem z nim gwiazdy i planety, wszystkie obiekty zmieniają swoje położenie względem nas stojących na Ziemi. Dlatego należy stopniowo obracać mapę zgodnie z upływającym czasem, aby móc zobaczyć na mapie aktualny wygląd nieba nad nami. Mapa jest poręczna więc można zabrać ją na spacer.
W deszczowy wieczór można sprawdzić niebo siedząc w fotelu i popijając gorącą herbatę. Można ustalić wschody i zachody ciał niebieskich. Można obserwować jak gwiazdozbiory majestatycznie podróżują nad naszymi głowami. Można zaplanować obserwację wybranych ciał wiedząc, o której będą już widoczne na naszym niebie. 
Jak korzystać z takiej mapy? Tego nauczyliśmy się na naszych ostatnich zajęciach. Rozwiązywaliśmy również zadania dostępne na stronach internetowych na przykład TUTAJ.






Komentarze